Rólunk

Hírek, közlemények

Adatvezérelt innováció

Az IQVIA neve sokaknak ismerős lehet, hiszen a PHOENIX Iránytű kiadványokban találkozhattak már a vállalat nevével és azokkal a hasznos információkkal és adatokkal, amelyeket az IQVIA kutatásaiból származnak. 
Azonban a vállalat működése rendkívül sokrétű és összetett, ezért megkértük Bibity Zsoltot, az IQVIA Hungary kereskedelmi szervezetért felelős vezérigazgatóját, hogy engedjen betekintést a kulisszák mögé, mutassa be a nemzetközi nagyvállalat működését és célkitűzéseit.

Bibity Zsolt

Bibity Zsolt feleségével, 18 éves lányával és két jack russel terrier kutyájával Budapest közelében él. Szeret sportolni, kedvence a foci, a tenisz és a golf, 13 évig versenyszerűen vízilabdázott. Szeret a feleségével együtt kertészkedni, különös figyelmet fordít a tökéletesen nyírt gyep kialakítására. 
Lehetősége volt a világ különböző részein élni, így lakott San Diegoban, Hawaiin, de az Egyesült Államok északnyugati és délkeleti részén is járt, és dolgozott Rigában is. A nyáron lakóbuszos utazásra indul családjával és a barátaikkal Olaszországba.

Hogyan válik valaki az IQVIA Magyarország vezetőjévé? Nyilvánvalóan elengedhetetlen, hogy érdeklődjön az egészségügy iránt…

Őszintén szólva egyáltalán nem vonzott ez a terület, közgazdászként a pénzügy és a marketing érdekelt. 2001-ben szereztem MBA diplomát a CEU és a clevelandi Case Western Egyetem közös képzésén, és bár még csak 25 éves voltam, kaptam a Johnson and Johnsontól egy visszautasíthatatlan ajánlatot: felkértek, hogy vezessem a magyar gerinc- és idegsebészeti csapat kereskedelmi részlegét. Teljesen lenyűgözött a gerincsebészet és az új technológiák, bevallom elkezdett érdekelni az egészségügy. 
Huszonhárom éven keresztül dolgoztam orvostechnikával foglalkozó cégeknél (diagnosztika, anesztézia, intenzív terápia, robotsebészet), de a gyógyszeriparról alig tudtam valamit. Ez az ismeretanyag hiányzott ahhoz, hogy teljes képet kapjak az egészségügy jövőjéről, tehát váltanom kellett. 
Most, két és fél év után azt kell mondjam, hogy nagyszerű döntés volt! A gyógyszeripar teljesen másként működik, mint az orvostechnika. Komplex, izgalmas, tele van innovációval és kétségtelenül a jövőbe mutat. Az, hogy ennyi adat és információ áll rendelkezésre, részben az IQVIA tevékenységeinek köszönhetően, gyökeresen megváltoztatja az iparágat. Sokat adtam volna ezekért az ismeretekért a régi munkahelyeimen! 

Hogyan profitálhatnak a gyógyszerészek az IQVIA tevékenységéből? 

Az IQVIA a klinikai kutatási szolgáltatások, kereskedelmi elemzések és egészségügyi megoldások egyik vezető globális szolgáltatója, és megbízható, független partnerként működik a magyar egészségügyi rendszerben. A vállalat gyógyszertárakat, nagykereskedőket és szoftverfejlesztőket támogat, miközben megfelel a szigorú adatvédelmi és GDPR-megfelelőségi előírásoknak. A gyógyszerészek elsősorban az IQVIA piaci elemzéseiből profitálhatnak, amelyek magukban foglalják az értékesítési trendekre, a felírási szokásokra és a betegek viselkedésére vonatkozó elemzéseket. 
Gyógyszertári platformunk segít a patikákat a teljesítményeik összehasonlításában, a növekedési lehetőségek meghatározásában és az adatvezérelt döntések meghozatalában. 
Az IQVIA eszközöket is kínál a szabályozási megfelelés támogatására, az együttműködés és a kutatás révén ösztönzi az innovációt. Azáltal, hogy gyakorlatias betekintést nyújt, az IQVIA segíti a gyógyszertárakat a hatékonyabb és fenntarthatóbb működésben. Ez végső soron javítja a betegellátást és erősíti a gyógyszerészek szerepét a magyar egészségügyi rendszerben. 

Milyen az IQVIA kapcsolata a globális gyógyszernagykereskedelmi vállalatokkal, illetve a PHOENIX-szel? Hogyan tudják támogatni egymás munkáját? 

Az IQVIA évtizedek óta együttműködik a gyógyszernagykereskedőkkel. A nagykereskedők értékesítési adatainak felhasználásával és más forrásokból származó információkat kombinálva az IQVIA képes megjósolni a piaci dinamikákat, felmérni az összefüggéseket, ezzel segítve a működési hatékonyság növelését. Ilyen jellegű együttműködésre léptünk a PHOENIX-szel is, nem csak Magyarországon, de Európa-szerte. 
Továbbá az IQVIA technológiák széles skáláját alkalmazza a személyes egészségügyi adatok védelmében, ugyanakkor folyamatosan generál és elemez adatokat, amelyek segítenek a betegségminták azonosításában, így biztosítva jobb eredményeket és sikeres terápiás módszereket. 
Az IQVIA segíti a biotechnológiai, orvostechnikai eszközöket gyártó cégeket, a gyógyszeripari vállalatokat, az orvoskutatókat, és az állami szerveket abban, hogy mélyebben megértsék azokat a folyamatokat, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a jövő generációi egy jóval egészségesebb társadalomban nőhessenek fel vagy öregedhessenek meg. 

Honnan jött a PHOENIX Iránytű ötlete? Milyen visszajelzéseket kapott a három éve futó kiadvánnyal kapcsolatban? 

2022. májusában indult a PHOENIX Iránytű azzal a céllal, hogy strukturált, könnyen érthető makrogazdasági és gyógyszeripari adatokkal lássuk el a magyar gyógyszertárakat. 
A negyedévente megjelenő kiadvány célja, hogy segítsen a gyógyszerészeknek megalapozott üzleti döntéseket hozni, a releváns gazdasági- és ellátási lánc trendek figyelembevételével. A gyógyszerészek részéről már korábban is felmerült az igény, hogy folyamatosan hozzáférjenek közérthető, ugyanakkor kulcsfontosságú adatokhoz, hogy át tudják tekinteni az őket is érintő gazdasági folyamatokat. 
A PHOENIX Iránytű minden gyógyszertár számára ingyenesen elérhető, függetlenül a fő nagykereskedőjüktől. A visszajelzések alapján az derült ki, hogy a kiadvány segítségével minden magyar gyógyszerész képessé válhat arra, hogy adatvezérelt döntéseket hozzon vállalkozása jelenére és jövőjére vonatkozóan. 

Mit tudna mondani a gyógyszerpiac fejlődéséről és idei kilátásairól az első negyedéves adatok alapján? 

Globális szinten a gyógyszeripar idén az onkológia, az immunológia és az antidiabetikumok területére fókuszált. 
2024 a jelentős politikai változások, az innovatív áttörések és a stratégiai beruházások éve is volt, és ezek a változások a gyógyszeripar jövőjét is alakították. Az már világos, hogy a mesterséges intelligencia, a digitális technológiák és a köz- és magánszféra közötti együttműködés elengedhetetlen lesz a kapacitásbeli problémák kezeléséhez és a megelőző ellátásra való összpontosításhoz, különösen a krónikus betegségek és az elhízáskezelések terén. 
Magyarország szorosan követte a globális és az európai trendeket, nálunk az onkológia vált a domináns növekedési területté, de a cukorbetegség kezelésére és az elhízás ellen kifejlesztett készítmények iránti kereslet is nőtt. Magyarországnak – sok középkelet-európai országhoz hasonlóan – az innovációra, a megelőző ellátásra és a lokalizált gyártási stratégiákra kell összpontosítania a hosszú távú ellenállóképesség és a globális piaci dinamikákhoz való igazodás biztosítása érdekében. 
Összefoglalva: a piac folyamatos növekedést mutat, különösen a vényköteles szegmensben, amely a stabil volumen ellenére is bővül. A vény nélkül kapható termékek eladása is növekszik, bár sok kategóriában csökken az eladott egységek száma. 
A bioszimiláris gyógyszerek is egyre fontosabbá válnak, megfizethetőbb alternatívákat kínálnak, és hozzájárulnak a piaci diverzifikációhoz. 
Összességében, a piac egy adatvezérelt, szolgáltatásorientált modell felé fejlődik, amely a hatékonyságot és a betegközpontú ellátást hangsúlyozza. 

Mit gondol, milyen nemzetközi trendek fogják befolyásolni a gyógyszerpiacot az elkövetkező években?

Az elmúlt két évtizedben az egészségügyi szektor mélyreható átalakuláson esett át. A kórházak technológiai forradalman mentek keresztül, amelyet a korai felismerést segítő fejlett diagnosztika, és a minimálisan invazív eljárások jellemeznek – nemritkán az élvonalbeli robotikai technológiáknak köszönhetően.
Ahogy az egészségügyi adatok mennyisége exponenciálisan növekszik, úgy az adatalapú orvoslás és az adatelemzés lett a hatékony és személyre szabott terápiák alappillére.
Az onkológia és a metabolikus terápiák domináltak az új termékbevezetésekben, az onkológiai készítmények az új belépők 21%-át tették ki. 
Ugyanakkor a magyar gyógyszerpiac jelentős kihívásokkal néz szembe: a makrogazdasági nyomás, a kórházi adósságok és az innovatív terápiák szabályozásának elmaradása továbbra is megterheli a rendszert.
Azonban a bioszimiláris gyógyszerek növekvő jelenléte, az új NEAK finanszírozási protokollok bevezetése és a mesterséges intelligencia tervezett integrációja a nemzeti egészségügyi rendszerekbe egy költséghatékonyabb, adatvezérelt jövő felé mutatnak. 
Ezek a változások várhatóan átalakítják a gyógyszerrendelési gyakorlatokat, és javítják az egészségügyi információkhoz, valamint a fejlett és célzottabb terápiákhoz való hozzáférést. 
Büszke vagyok arra, hogy egy olyan vállalat része lehetek, amely vezeti ezt az átalakulást – az innovációt a fejlett analitika, a technológiai megoldások, az egészségügyi digitalizáció és a klinikai kutatási szolgáltatások terén –, amelyek mindegyike elengedhetetlen egy intelligensebb, ellenállóbb egészségügyi rendszer kiépítéséhez.


Kalmár András

2025. július 1.